ел. пошта: rector“ґv©.@®aлЮTchnu.edu.ua

08-02-2020

2018-11-05 12:54:26
Відзначення 100-річчя Буковинського народного віча

З покладання квітів до пам’ятників-симовлів боротьби України за незалежність розпочалися святкові заходи з відзначення 100-річчя Буковинського народного віча. Делегація Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича разом з представниками влади та громадськості поклали квіти до пам’ятника Героям Буковинського куреня, аби вшанувати пам'ять всіх тих, хто боровся за незалежну і єдину Україну. Після того громада святковою ходою рушила до Центральної площі міста, щоб покласти квіти до підніжжя пам’ятника Великого Кобзаря.

Цього ж дня, 3 листопада, у Мармуровій залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбувся великий Форум інтелігенції та громад Буковини «100 - річчя Буковинського народного віча: в одній великій Україні». Традиційно захід розпочався з Гімну України у виконанні студентського хору «Резонанс» (керівник - Ольга Чурікова-Кушнір).

Перший проректор Чернівецького національного університету Роман Петришин на початку урочистого засідання звернувся до учасників та поважних гостей Форуму. Зокрема, від усього колективу університету він привітав учасників зібрання та пригадав, як у 1990 році завдяки зусиллям тодішніх студентів та ректора Степана Костишина український прапор  замайорів над будівлею головного корпусу університету.  Професор також зауважив, що тоді рушійною силою віче були саме студенти та інтелігенція краю. Також він підкреслив найдзвичайно важливу роль  церкви, яка завжди вкладала в душі українців ідею єдності українських земель.

«В університеті є просвітницькі дисципліни, частиною яких є і тема про Буковинське віче. Адже основне завдання нашого університету – виховати студентів у дусі патріотизму та любові до нашої держави, аби кожен їх вчинок сприяв єдності українського народу та розквіту України!», - зазначив Роман Петришин .

Голова Чернівецької обласної державної адміністрації Олександр Фищук у вітальному слові наголосив: «Буковинське віче 1918 року відіграло  фундаментальну роль не лише для нашого краю,  а й у процесі державотворення усієї України. Тоді наші земляки прийняли рішення жити в великій українській родині на рідній та  єдиній українській землі. Цей основоположний акт українського державотворення посідав гідне місце серед документів національного відродження.  Нині у сторічний ювілей цієї дати ми знову і знову звертаємось до ідей наших попередників. Нашому поколінню випали важкі випробування. Щоб здолати їх нам необхідна мудрість і виваженість, порозуміння та єдність.  Сьогодні,  ми зобов’язані детально проаналізувати та зробити необхідні висновки стосовно нашого майбутнього  задля того, аби не повторювати попередніх помилок».

Голова крайового парламенту Іван Мунтян звернувся до присутніх словами: «Сьогодні ми, так як і наші предки сто років тому, прагнемо мати єдину і соборну Україну. 4 листопада 1918 року вони зробили рішучий крок заради нашого гідного майбутнього у Великій Україні. Вірю, що незважаючи на те, що сьогодні нам знову доводиться боротися за незалежність і суверенітет України, рішучість та мудрість допоможуть нам отримати перемогу, а наші нащадки пишатимуться нами так само, як нині ми пишаємося учасниками вікопомного Буковинського віча 1918 року».

Секретар Чернівецької міської ради Василь Продан у своєму вітальному слові зробив історичний екскурс у далекий 1918 рік, він підкреслив:  «Сто років тому українці краю зібралися на Буковинське віче, аби заявити про свою волю жити в єдиній Україні.  Їм тоді було набагато важче реалізувати свою національну ідею, ніж нам сьогодні. Тому ми мусимо бути готовими  захищати свій вибір навіть зі зброєю в руках. Працюймо заради миру і процвітання нашого краю та України!».

З нагоди свята громадські, культурні та наукові діячі Буковини отримали низку державних нагород та відзнак з рук очільників краю та міста.

Буковинське віче було, є і назавжди залишеться в серцях наших сучансиків та нащадків проявом непоборного прагнення наших краян жити в єдиній, соборній та неподільній Українській Державі!

Ваші зауваження, запитання та пропозиції: webmaster“ґv©.@®aлЮTchnu.edu.ua