interof

58012, Ukraine,
Chernivtsi, 2, Kotsiubynsky str.

ел. пошта: rectorїцEoH@Ч4`Іґ chnu.edu.ua

ел. пошта: officeїцEoH@Ч4`Іґ chnu.edu.ua

International office:
Tel.: +380372584856,
Tel.: +380372584706
E-mail: interofїцEoH@Ч4`Іґ chnu.edu.ua
assistant.admissionїцEoH@Ч4`Іґ chnu.edu.ua

ел. пошта: admissionїцEoH@Ч4`Іґ chnu.edu.ua

10-08-2020

2020-04-23 11:34:31
Щирі вітання!

23 квітня своє 95-річчя святкує Анатолій Романович Волков, Почесний професор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Народився А. Р. Волков в Одесі у родині відомого літературознавця і фольклориста, професора Романа Михайловича Волкова. Закінчив Одеський університет, після чого продовжив навчання в аспірантурі кафедри слов’янознавства Львівського університету під керівництвом славетного українського філолога професора Іларіона Свєнціцького, де водночас займався викладацькою роботою.

У 1950 році А. Р. Волкова перевели до Чернівецького університету, якому він і присвятив усе своє подальше життя. Науковий ступінь кандидата філологічних наук А. Р. Волков отримав у 1953 році за дисертацію на тему «Казки О. С. Пушкіна в польських переробках А. Ю. Глинського». Докторська дисертація – «Карел Чапек і проблеми реалістичної умовності в драматургії XX ст.» (1979).

З 1981 по 1998 рр. професор А. Р. Волков очолював кафедру зарубіжної літератури та теорії літератури Чернівецького державного університету. Під його керівництвом згуртувався сильний колектив науковців, який займався актуальними проблемами літературознавства. По суті, було створено авторитетну наукову школу, яка стала відомою серед широкого кола літературознавців-компаративістів як «чернівецька». Вчені кафедри досліджували важливі явища світової літератури. Увага була зосереджена на традиційних сюжетах та образах, міжнародних літературних взаєминах та проблемах перекладознавства. Яскравим підсумком цієї роботи під керівництвом завідувача став «Лексикон загального та порівняльного літературознавства» (2001), а також колективна монографія «Традиційні сюжети та образи» (2004).

Як спеціаліст із порівняльного літературознавства, теорії літератури, слов’янських та західноєвропейських літератур, перекладознавства та фольклористики А. Р. Волков відомий не лише в Україні, але й за її межами. За час своєї тривалої наукової діяльності А. Р. Волков видав велику кількість наукових праць не тільки з питань порівняльного літературознавства, теорії літератури та історії зарубіжних літератур, а й з проблем перекладознавства, театрального мистецтва та драматургії, української літератури в її міжнародних зв’язках та з методики викладання літератури. Серед його монографій: «Ярослав Гашек» (1957), «Драматургія Карела Чапека» (1972), «Форми літературних зв’язків та взаємодій» та ін. Під тривалою орудою А. Р. Волкова з 1966 року виходив міжвідомчий науковий збірник «Вопросы русской литературы» (тепер науковий журнал «Питання літературознавства»).

З 1962 року А. Р. Волков – член Українського комітету славістів. Як доповідач він брав активну участь у Міжнародних з’їздах славістів у Москві (1958), Софії (1963), Варшаві (1973), Києві (1983), Братиславі (1993), Кракові (1998), а також у Міжнародному конгресі антропологічних і етнографічних наук (1964), Міжнародній конференції ЮНЕСКО «Сучасні слов’янські культури; розвиток, взаємодія, контекст» (1979) тощо. Виступав і на багатьох компаративістичних і славістичних конференціях в Україні, Польщі, Чехії. Протягом 1970–90-х рр. брав участь у роботі багатьох наукових товариств і рад. Наукову діяльність А. Р. Волкова відзначено пам’ятною медаллю Міністерства культури Чеської республіки (1990) та багатьма іншими дипломами і почесними грамотами.

Однією з найприкметніших рис А. Р. Волкова є вміння гуртувати довкола себе талановиту молодь. Чимало науковців, учнів професора, працюють у вищих навчальних закладах, академічних установах та інших представницьких організаціях України і зарубіжжя. Вони завжди вдячно відгукуються про свого вчителя. З окремими такими словами можна ознайомитися в 73 номері журналу «Питання літературознавства», спеціально присвяченому науковій діяльності професора А. Р. Волкова, де також вміщено «Бібліографічний покажчик» його праць.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича і рідна кафедра зарубіжної літератури, теорії літератури та слов’янської філології зичить ювіляру доброго здоров’я, добробуту і щастя!

Ваші зауваження, запитання та пропозиції: webmasterїцEoH@Ч4`Іґ chnu.edu.ua