interof

58012, Ukraine,
Chernivtsi, 2, Kotsiubynsky str.

ел. пошта: rector&т Ї@n;h“Втchnu.edu.ua

ел. пошта: office&т Ї@n;h“Втchnu.edu.ua

International office:
Tel.: +380372584856,
Tel.: +380372584706
E-mail: interof&т Ї@n;h“Втchnu.edu.ua
assistant.admission&т Ї@n;h“Втchnu.edu.ua

ел. пошта: admission&т Ї@n;h“Втchnu.edu.ua

30-09-2020

2020-02-14 17:20:56
189 років від дня народження Йозефа Главки

«… Будьте чесними і великодушними, творцями, а не руйнівниками»

Й.Главка

15 лютого виповнюється 189 років від дня народження видатного австрійського архітектора Йозефа Главки.

Його ім’я асоціюють, передусім, з рукотворними шедеврами людського духу, втіленими в архітектурі. Геніальність Йозефа Главки стала предметом захоплення і зацікавлення, адже запроектовані ним споруди не одне століття прикрашають ті краї, де вони зведені. Архітектор, меценат, перший президент Чеської академії наук і мистецтв – усе це про Йозефа Главку.

За своє життя Йозеф Главка розробив креслення понад 150 будівель у Відні, Празі та інших містах. Проте найкращим його витвором в Україні вважається ансамбль Резиденції митрополитів Буковини і Далмації у Чернівцях (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича).

Аби розробити будівлю, яка повністю відтворить дух краю з усім його колоритом, Йозеф Главка детально вивчав буковинські звичаї та традиції, народні орнаменти, духовний світогляд місцевих жителів. Результат перевершив сам себе – ошатна Резиденція прикрасила буковинську столицю настільки, що стала її серцем.

У 2011 році архітектурний ансамбль «Резиденція митрополитів Буковини і Далмації» включено до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації – найкраще дітище бездітного Главки.

Проект майбутнього кам’яного дива архітектор Йозеф Главка створив у 1860-му, маючи всього 29 років. А у віці Христа випускнику Віденської академії мистецтв пощастило почати втілювати свою мрію у життя.

Масштаб робіт був грандіозним: спеціально для будівництва було створено низку спеціальних кар’єрів на Буковині, в місті запрацювало два цегельних та один керамічний заводи, а також школа для будівничих. Австро-Угорщина ще не бачила нічого подібного! Майже 18 років Главка творив свій шедевр, і допомагали йому в цьому майстри з усіх усюд: оздоблювальні роботи виконували віденські художники К. Йобст, І. Кляйн, чех К. Свобода, буковинці Е. Бучевський і Є. Максимович; художнє різьблення по каменю і ліплення здійснювалось під керівництвом віденського скульптора К. Гофмана.

Будували ретельно та акуратно. Кожна цеглина вимірювалася та перевірялася на звук, а один майстер міг класти в день не більше сотні цеглин.

Споруда складалася з трьох корпусів: ліворуч знаходились аудиторії, бібліотека та спальні теологічного факультету та семінарської церкви, посередині — митрополичий палац, праворуч — дяківська школа, монастир, музей та фабрика з виготовлення свічок.

Чи існує в світі університет більш красивий та ошатний? Навряд чи.

Резиденція — дух Буковини, симбіоз стилів та культур всіх народів, що заселяли цей край. Можна проводити паралелі з середньовічними фортецями чи мавританським палацом Альказаром в іспанській Гранаді, відшукувати елементи візантійської чи романської архітектури, знаходити традиційні буковинські орнаменти в оздобі дахів, прикрашених кольоровою черепицею чи дивуватись стелям парадних залів, що так схожі на гуцульські різьблені шкатулки, та разом всі ці елементи творять всеперемагаючий акорд краси та гармонії.

Як шкода, що сам творець Резиденції так і не побачив своє дітище в завершеному вигляді! Незадовго до закінчення будівництва (а відбулося це в 1882 р.) Йозеф Главка важко захворів, підірвавши своє здоров’я виснажливою працею та нестачею сну.  Був змушений повернутися до батькового замку, де провів кілька років у інвалідному візку. Після одужання повернутися в Чернівці майстру вже не судилося. Вдома він заснував благодійний фонд, що і тепер допомагає здібним студентам-архітекторам Чехії.

Усе своє життя Главка допомагав талановитому студентству, бо вважав, що саме молодь – духовне та інтелектуальне осердя суспільства.

«Бережіть почуття прекрасного, допомагайте один одному, живіть дружною сім'єю. Майте свою власну думку, але поважайте думки інших. Будьте чесними і великодушними, творцями, а не руйнівниками», – заповідав діяч і сучасникам, і прийдешнім поколінням.

Нині у Чернівцях є погруддя Йозефу Главці, яке встановлено в університетському парку.

Ваші зауваження, запитання та пропозиції: webmaster&т Ї@n;h“Втchnu.edu.ua