ел. пошта: rectorё-p@q_chnu.edu.ua

ел. пошта: admissionё-p@q_chnu.edu.ua

18-10-2019

2018-11-06 18:04:32
Представники з 16 країн світу прибули до України на мережеву зустріч для обговорення механізмів управління історичною спадщиною

Проректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Тамара Марусик взяла участь у роботі дводенного Міжнародного семінару керівників об’єктів всесвітньої спадщини на тему: «Жива релігійна спадщина всесвітнього значення: спільне управління та стале використання».

Захід організовано Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником за підтримки Міністерства культури України, Центру всесвітньої спадщини в рамках Ініціативи ЮНЕСКО щодо спадщини релігійного призначення та відповідно до Рішення Комітету всесвітньої спадщини 42COM 5A (Манама, 2018 р.). Ця ініціатива була започаткована ще 2010 року, і Україна була однією з перших, хто прийняв такий запит від ЮНЕСКО. Семінар мав на меті об’єднати досвід різних країн щодо адміністрування та охорони пам’яток релігійного значення та створити нові тематичні документи.

Учасниками семінару стали представники державних і місцевих органів влади, керівники об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО — Національного заповідника “Софія Київська” (Україна), Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (Україна), Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (Україна), Музею церковної спадщини у Вільнюсі (Литва), Литовського Національного театру опери і балету, Ради округу Сучава (Румунія), Об’єкту всесвітньої спадщини «Скельні церкви Лалібели» (Ефіопія), Святого Престолу Музеїв Ватикану (Італія); представники релігійних громад — Української Православної Церкви, Української Автокефальної Православної Церкви, Громади Святої гори Афон (Греція), Ефіопської Церкви; державних та громадських організацій, що працюють в даній сфері — Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (Франція), Національного інституту спадщини ІКОМОС (Румунія), МСОП (Іспанія), Міністерства культури і спорту Греції, Міністерства у справах старожитностей Єгипту, Міністерства культури і туризму Ефіопії, Міністерства культури Македонії, Міністерства культури Йорданії, Національного агентства з питань збереження культурної спадщини Грузії.

Під час семінару обговорили основні виклики у довгостроковому управлінні та сталому використанні об’єктів, що знаходяться в управлінні або користуванні релігійних громад (реставрація, консервація, відновлення тощо); налагодили взаємозв’язки між схожими об’єктами всесвітньої спадщини релігійного призначення шляхом створення бази даних і на основі дослідження конкретних прикладів; обговорили особливості взаємодії та сценарії зняття напруги між релігійними громадами, національними та місцевими органами влади; звернули увагу на проблему збереження об’єктів всесвітньої спадщини релігійного призначення в умовах посилення негативних антропогенних процесів.

Заключною частиною роботи семінару є створення документу з висновками та рекомендаціями. Головував на презентації та обговоренні документа доктор Крістофер Янг – незалежний експерт з питань всесвітньої спадщини, Велика Британія.

Остаточний документ включає в себе 32 рекомендації про забезпечення діалогу та розвитку стосунків між державними інститутами, релігійними громадами та експертами, про надання необхідних прав та важелів впливу на рішення релігійним громадам при прийнятті рішень щодо майна з історичним значенням, тощо.

Під час презентації доповіді Тамара Марусик акцентувала увагу на особливостях управління об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (колишньою Резиденцією митрополитів Буковини і Далмації),  який поєднує функції навчальної та наукової інституції. Окрім навчальних корпусів до його складу входять і дві церкви, які служать лабораторією, де студенти-богослови закріплюють на практиці набуті ними теоретичні знання, а у святкові та недільні дні в храмах відправляються Богослужіння, звершуються різні треби. Також церкви щодня відкриті для університетської спільноти, прихожан та туристів.

Ваші зауваження, запитання та пропозиції: webmasterё-p@q_chnu.edu.ua